Instalacja wod-kan

Home / Budowa / Instalacja wod-kan

Czas najwyższy powrócić do opisywania budowy naszej malinówki. Drodzy Czytelnicy wybaczcie opóźnienia, ale ogólnie mamy sporo na głowie(ach). Jest kilka tematów do nadrobienia na blogu, ale na samej budowie jeszcze sporo przed nami (aż tak wiele Was nie ominęło). Stan na dziś: zrobione prawie wszystkie instalacje, oraz tynki. W przyszłym tygodniu pojawią się wylewki. Zacznijmy od tego co było najpierw…

Pod koniec kwietnia nasz dom zyskał instalację wod-kan wraz ze stelażami Geberit do wc. Sprawa dla inwestora niby prosta, ale na tym etapie wypada ustalić gdzie będą zlewy, kabiny prysznicowe, wanna, pralka, wc. Czy kabina będzie miała brodzik czy będzie to „walk-in” z odpływem liniowym? Czy trzeba robić pion kanalizacyjny od kuchni i łączyć z drogą dachówką sanitarną (więcej we wpisie o dachu)? My zrezygnowaliśmy ze zlewu w pomieszczeniu gospodarczym oraz bidetu w łazience. Dodaliśmy dwa wyjścia na zewnątrz na krany po dwóch stronach domu. Pralkę umieścimy na górze w rogu po lewej (po prawej będzie wanna). Piony z dolnej i górnej łazienki łączą się na strychu zaraz przed dachówką sanitarną a druga dachówka będzie się marnować, ponieważ nie mamy pionu od kuchni. Podobno nie jest potrzebny a problem odpowietrzenia dotyczy przede wszystkim „wc”. Przy okazji zwracamy uwagę na położenie dachówek łączonych z kanalizacją. W naszym przypadku okazało się, że jest za nisko o dwa poziomy i nie ma miejsca aby ją poprawnie połączyć. Musimy wezwać majstra aby ją przestawił. Pamiętajcie o rurkach na skropliny z komina i rekuperacji (na strychu) podpiętych do kanalizacji.

Po czasie wynieśliśmy jeszcze jedną lekcję związaną z wod-kan’em przy okazji ustalania trasy i projektu przyłącza. Okazało się, że przerywane linie przyłącza na mapce sytuacyjnej opisane jako „nieobjęte wnioskiem” to tylko proponowane trasy i nie trzeba się ich sztywno trzymać a tym samym nie trzeba wchodzić z wodą do domu przez kuchnię.

Plusy tej sytuacji:

  • nie będziemy musieli mieć kosztownej studzienki wodomierzowej przy kuchni,
  • w ogóle nie będziemy musieli mieć studzienki wodnej na działce (nie dotyczy studzienek kanalizacyjnych), ponieważ woda wejdzie do domu przez kotłownię i w niej będzie znajdował się licznik,
  • trasa przyłącza wody będzie krótsza, ponieważ mamy bliżej do kotłowni niż kuchni = mniej $

Minusy:

  • myśl, że architekt mógł się bardziej postarać adaptując projekt i zerknąć na strony dotyczące instalacji,
  • dodatkowe koszty przy przeróbce instalacji,
  • dodatkowe koszty przy przewiercaniu chudziaka i kopaniu pod domem. Wcześniej na etapie fundamentów ekipa wstawiła rurę osłonową w kuchni, którą miała wchodzić woda. Gdybyśmy to wiedzieli lub architekt zrobił swoje to rura osłonowa byłaby na swoim miejscu już dawno temu.

Wdech, wydech i lecimy z fotkami oraz kosztami.

 

Koszty

Usługa/ProduktIlośćKwotaUwagi
Instalacja wod-kan wraz z materiałem-10260 złW cenę wliczone są stelaże Geberit
SUMA10 260 zł

4 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.